môj telefón
 
 
 
 
tipy
 
 
ŠETRIČE Pobavte sa s priateľmi so skvelými animáciami!
 
 
POZADIA Vylepšite si svoj telefón novými pozadiami!
 
 
ZAUJÍMAVÉ TÉMY Dajte svojmu telefónu nový vzľad!
 
 
 

Recenzie

Stranded: Mysteries of Time

Stranded : Mysteries of Time ( voľným prekladom: Uviaznutý resp. stratený: tajomstvá času; ďalej len Stranded 2) je druhým dielom jednej z najlepších hier pre mobilné telefóny: java hry Stranded vydanej v roku 2006 spoločnosťou Glu Mobile. V lete roku 2006 hráči s nadšením očakávali mobilnú verziu seriálu Lost (Stratení) od Gameloftu, avšak ešte pred touto hrou vyšla hra Stranded od Glu Mobile. Glu nezískalo licenciu na mobilné spracovanie seriálu Lost, preto sa rozhodli vytvoriť hru podľa tohto seriálu, ale s iným názvom. Stranded sa stala okamžite hitom vďaka na tú dobu perfektnému technickému spracovaniu, dlhej hracej dobe s veľmi zaujímavým príbehom, absolútnej voľnosti hrania a veľkému množstvu ďalších možností v hre. V konečnom dôsledku hra Stranded jednoznačne prevalcovala hru Lost a dodnes patrí k mojim najobľúbenejším hrám. Glu Mobile presne po troch rokoch vracia mobilnú legendu na displeje našich telefónov, poďme sa teda pozrieť na jednu z najočakávanejších hier tohto roku.

Stranded 2 vychádza v dvoch verziách: 2D a 3D. Na väčšine nových telefónov s rozlíšením 240x320 bodov napríklad od Nokie alebo Sony Ericssonu dokážete spustiť 3D verziu, ktorú som mal k dispozícii aj ja, preto sa v recenzii budem venovať tejto verzii. Hlavne na vysúvacích modeloch s veľkým displejom (napr. Nokia N95 8GB) hry vyniknú hraním na šírku (v „landscape“ móde), preto ma potešila verzia hry pre takéto zobrazenie na displeji. Grafické spracovanie je špičkové, celé prostredie je spracované v troch rozmeroch, spracovanie ostrova , budov a prírody je realistické a veľmi detailné, na java platforme zatiaľ nevidené, Glu Mobile si na tom naozaj dali záležať. Po grafickej stránke hra dokonca poráža niektoré N-Gage 2.0 tituly. Hudobná stránka hry je na tom horšie. Môžete si vybrať z dvoch možností: zvuky alebo melódia. Ak si vyberiete melódiu, bude sa počas hrania opakovať dookola zaujímavá, ale pomerne krátka melódia, ktorá o chvíľu omrzí. Ak si vyberiete zvuky, tak budete počuť niekoľkosekundový zvuk len pri streľbe, rúbaní stromu a pár ďalších aktivitách. 95% hracej doby však bude ticho. Škoda, že vývojári neumožnili mať zapnuté naraz aj zvuky aj hudbu, keby trochu predĺžili hudobný motív a pridali aspoň 5 ďalších zvukových efektov, herný zážitok by bol oveľa intenzívnejší. V Stranded 2 je veľmi dôležitý príbeh, je vymyslený naozaj dobre a je ešte dôležitejší ako v prvom diely. Ako doktor Alex budete odhaľovať tajomstvá ostrova, na ktorom sa nachádza vojenská základňa so strojom času, pomocou ktorého sa môžete presúvať do minulosti a budúcnosti. Príbeh vás prevedie niekoľkými kapitolami, v ktorým budete dostávať hlavné príbehové úlohy od rôznych postáv. Samozrejme, môžete sa rozhodnúť na chvíľu zastaviť a plniť vedľajšie úlohy od ostatných postavičiek, alebo len tak sa túlať ostrovom a rybárčiť, rúbať drevo, rozbíjať škatule a získavať z nich predmety do inventára, cestovať do minulosti a loviť dinosaurov, praveké ryby a zbierať dávno vyhynuté rastliny. Možnosti sú neobmedzené a hra ponúka naozaj nekonečne veľa možností. V hernom menu si môžete stále skontrolovať nesplnené úlohy, pozrieť inventár, mapu alebo podrobnú nápovedu. S niektorými postavami môžete obchodovať a získať od nich zaujímavé predmety. Hrateľnosť Stranded 2 je na jednotku, o niekoľko stupňov prevyšuje väčšinu súčasných mobilných java hier.

Pokračovanie úspešnej hry Stranded určite nesklamalo. Vyniká výborným 3D grafickým spracovaním, ktoré sa len tak nevidí. Hra má príbeh, ktorý sa svojou hutnosťou vyrovná PC hrám a núti vás hrať stále ďalej. Hra nie je priamočiara a nenúti vás ísť predznačenou cestičkou, môžete ignorovať príbeh a venovať sa plnením iných úloh. V hre vás čaká otvorený svet, ktorý si priam žiada o preskúmanie. Samozrejme, že hra má aj svoje „muchy“, ako je napríklad len priemerné zvukové spracovanie a občasné sekanie hry počas rýchleho pohybu s vašou postavou a niekomu možno budú prekážať aj časté načítavania hry pri prechodoch do jednotlivých častí ostrova. Ani tieto nedostatky však podľa mňa nezabránia tomu, aby bolo Stranded 2 veľmi úspešnou hrou a aby sa svojou popularitou nevyrovnalo úspechu prvého dielu. Oproti jednotke ponúka Stranded 2 modernejšie grafické spracovanie, lepšie spracovaný príbeh s čím súvisí aj menšia voľnosť v hre, ktoré je avšak aj napriek tomu dostatočná. Táto hra dokazuje, že mobilná herná java platforma ešte dokáže priniesť kvalitné prvotriedne tituly. Som rád, že herné pecky nevychádzajú len pre iPhone, ale že aj majitelia bežných telefónov môžu hrať java hry rovnakej kvality ako sú Symbian, N-Gage 2.0 a iPhone hry.
 
HODNOTENIE:2630/5
 
Ďalšie náhľady:

 
ďalšie recenzie stiahni
 


Pán prsteňov